Amatorzy samodzielnych napraw pojazdów mechanicznych doposażają swoją posesję lub garaż w profesjonalne kanały samochodowe. Tym samym nie tylko zwiększają komfort swojej pracy, ale poprawiają również jej bezpieczeństwo, jednocześnie oszczędzając czas i pieniądze. Od jakości i wydajności pracy zależy głównie to, jaką głębokość będzie mieć kanał samochodowy.

Według fachowców optymalny będzie wykop na 170 cm, licząc od poziomu podłogi. Krótszy będzie utrudniał pracę przy wymianie poszczególnych elementów, zamiast ją ułatwiać. Z kolei zbyt głęboki kanał będzie drogi w zakupie i zwyczajnie niewygodny w użytkowaniu. Jak widać, głębokość kanału betonowego jest kluczowa dla przeprowadzania napraw samochodowych na własnej posesji.

Optymalna głębokość kanału betonowego

Jak już wspomnieliśmy, najistotniejsze w kwestii inwestycji w profesjonalne miejsce do naprawiania pojazdów jest to, jaką głębokość powinien mieć kanał samochodowy. Szacunkowo najwygodniejszą głębokością będzie 170 cm. Taka wysokość pozwoli na pracę w optymalnych warunkach i w wygodnej pozycji ciała, która nie będzie powodować bólu czy dyskomfortu przy dłuższych naprawach. Jeśli kanał będzie zbyt niski, szczególnie wysokie osoby będą miały kłopot ze znalezieniem wygodnej pozycji oraz z dostępem i swobodną wymianą niektórych elementów podwozia. Z kolei zbyt głęboki kanał betonowy będzie równie niewygodny, a do tego wygeneruje zbyt wysokie koszty budowy. Z punktu widzenia inwestora nazbyt duży kanał samochodowy zwyczajnie się nie opłaca.

Najważniejsze parametry dobrze skonstruowanego kanału samochodowego

Poza głębokością gotowego kanału samochodowego warto zwrócić uwagę na jeszcze inne jego aspekty, również mające bezpośredni wpływ na komfort korzystania z niego. W każdym przypadku inwestor musi uwzględnić rodzaj pojazdów, dla jakich szykuje stanowisko do napraw. Istotna będzie wielkość samochodu oraz jego rodzaj – osobowy lub ciężarowy, ale też własne preferencje związane z przygotowywanym miejscem pracy. Bardzo ważne jest umiejętne wkomponowanie kanału betonowego w dostępną przestrzeń i jego rozsądne zagospodarowanie w dostępnej ilości wolnego miejsca. Bardzo ważne jest też, aby przy budowie kanału samochodowego pamiętać o wszystkich związanych z inwestycją wymaganiach prawnych oraz tych związanych z bezpieczeństwem.

Wśród wszystkich wspólnych cech gotowych kanałów betonowych, trzy z nich zawsze będą decydować o ich funkcjonalności. Inwestor musi dokonać wyboru pod względem:

  • optymalnej głębokości – o tym pisaliśmy już wyżej,
  • długości – zazwyczaj zaleca się budowanie kanałów samochodowych o długości około 400 cm, co pozwoli na wymianę elementów podwozia w większości samochodów o standardowych rozmiarach,
  • kąta nachylenia – ten jest niezbędny dla łatwiejszego wjeżdżania i zjeżdżania samochodem oraz do odprowadzania wszelkiego rodzaju płynów oraz zanieczyszczeń, powstałych podczas naprawy – optymalny kąt nachylenia wynosi od 10 do 15º.

Kanał samochodowy – gotowy od producenta czy robiony samodzielnie?

Samodzielne przygotowanie kanału samochodowego jest ogromnym wyzwaniem – szczególnie dla osób niedoświadczonych w tym zakresie. Znacznie bezpieczniejszym, oszczędzającym czas oraz ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowego kanału samochodowego od producenta. Jedną z firm cieszących się ogromną renomą w zakresie projektowania, budowy spersonalizowanych kanałów samochodowych z montażem, jest MK-BET. Producent kanałów samochodowych przygotowuje je zgodnie z wolą i oczekiwaniami zamawiającego – w konkretnych wymiarach, gwarantujących pełen komfort użytkowania – a także samodzielnie instaluje je na miejscu.