Ci, którzy chętnie dokonują samodzielnych napraw swoich samochodów, najczęściej marzą o garażu lub posesji doposażonych w profesjonalny kanał samochodowy betonowy. Gotowe kanały, zamawiane u producentów, mogą różnić się między sobą poszczególnymi parametrami, np. szerokością, głębokością czy kątem nachylenia.

To, ile kosztuje kanał betonowy, jest zdeterminowane przez oczekiwania inwestora co do gotowego kanału. Przyjmuje się, że kanał samochodowy krótki o wymiarach 400 × 120 × 170 cm, zamawiany od producenta, to koszt ok. 2900 zł netto. Są to produkty odlewane w całości z betonu najwyższej klasy, o podwyższonej trwałości, czyli klasy C25 W8.

Betonowy kanał samochodowy o standardowych wymiarach

Kanał betonowy powinien być przede wszystkim wygodny dla użytkownika. Z tego względu przyjęło się, że jego optymalnymi do pracy, uśrednionymi wymiarami, są: 400 cm długości, 170 cm głębokości oraz 120 cm szerokości. Takie wymiary pozwalają na wymianę elementów zawieszenia w wygodnej dla ciała pozycji, która nie powoduje bólu nawet podczas prac wymagających większej ilości czasu. Z kolei 400 cm długości pozwala na wygodny dostęp do podwozia większości samochodów osobowych. Oczywiście w przypadku napraw innych rodzajów pojazdów, np. samochodów ciężarowych, wymiary kanału powinny być przeliczone w odpowiednim stosunku.

Gotowy kanał samochodowy betonowy o podanych wymiarach najlepiej jest kupować bezpośrednio u producenta. Można mieć wtedy pewność co do jakości wykonania i zastosowania do produkcji najlepszej klasy betonu. Dobrze, aby materiał miał podwyższoną wytrzymałość, czyli odpowiadał klasie C25 W8. Taki produkt gwarantuje zadowolenie z użytkowania przez długie lata.

Od czego zależy cena kanału betonowego u producenta?

Całkowity koszt zakupu i montażu kanału betonowego zależy od ilości materiału, jaka została wykorzystana do jego produkcji. Znaczenie mają więc przede wszystkim wymiary zamawianego kanału. Standardowe modele, o których wspominaliśmy, są dostępne w atrakcyjnych cenach i zwykle nie wymagają długiego czasu oczekiwania na dostawę i montaż.

Na cenę wpływa:

  • wielkość, czyli długość, szerokość oraz głębokość – im większy kanał, tym wyższa będzie jego cena,
  • klasa betonu, jaki został wykorzystany do odlania kanału – im lepszy, o podwyższonych właściwościach i dodatkowych parametrach surowiec, tym droższy produkt (w tym wypadku jednak przekłada się to na jego trwałość, odporność na różnorodne czynniki i warunki oraz na funkcjonalność i długość użytkowania),
  • miejsca zakupu – najlepsze cenowo oferty znajdziesz zawsze bezpośrednio u producenta (kupując przez pośredników, musisz liczyć się z dodatkową marżą; sklepy nierzadko wymagają też zapłaty za transport oraz montaż).

Ile trzeba zapłacić za dobrej jakości kanał samochodowy krótki?

Standardowych wymiarów, gotowy kanał betonowy, zamówiony u producenta, będzie kosztował ok. 2900 zł netto. To kanał o wymiarach 400 cm długości, 120 cm szerokości oraz 170 cm głębokości. Takie wymiary są wystarczające, aby dokonać niezbędnych napraw mechanicznych w zdecydowanej większości samochodów osobowych.

Jeśli jednak potrzebujesz bardziej spersonalizowanej oferty, możesz poprosić o stworzenie indywidualnego projektu. Jego wykonanie będzie z pewnością droższe od standardowej oferty, ale za to Ty będziesz miał mógł przygotować swoje stanowisko pracy zgodnie z oczekiwaniami i wymaganiami. Zamawiając u producenta, masz też zawsze gwarancję, że do odlewu zostanie wykorzystany najlepszej klasy beton. Ostatecznie więc inwestycja w gotowy kanał betonowy zawsze będzie dobrym i ekonomicznym pomysłem.