Szambo betonowe jest wybierane wszędzie tam, gdzie ze względów technicznych nie jest możliwe podłączenie budynku do miejskiej kanalizacji. Jest wygodne w eksploatacji i bezobsługowe dla użytkowników. Wymaga jedynie regularnego opróżniania zbiornika za pomocą usług asenizacyjnych.
Szambo przydomowe jest też wybierane ze względu na relatywnie niskie koszty takiej inwestycji. Zainteresowani zastanawiają się jednak często, czy szambo betonowe jest szczelne? Nowoczesne technologie, jakich używają producenci betonowych zbiorników na odpady kanalizacyjne, pozwalają tworzyć w pełni bezpieczne, ekologiczne i stuprocentowo szczelne szamba betonowe.
Szambo przydomowe – charakterystyka
Szambo przydomowe wykonane z betonu to bardzo solidny, trwały i odporny na upływ czasu zbiornik, który jest zakopywany w ziemi. W przypadku standardowych pojemności szamba betonowego do 10 m³ nie jest wymagane urzędowe pozwolenie na jego zainstalowanie. Bezodpływowy zbiornik na nieczystości powinien być zakopany w ziemi, w odległości nie mniejszej niż 15 m od źródła wody pitnej – studni, 5 m od granicy drzwi i okien oraz 2 m od granicy działki. Szamba betonowe od producentów renomowanych marek są w pełni szczelne, dlatego gwarantują bezpieczeństwo użytkowania – zarówno pod względem ochrony środowiska, jak i samych domowników.
Od czego zależy szczelność szamba betonowego?
Dobrze wykonane szambo betonowe będzie w stu procentach szczelne. Inwestując w takie rozwiązanie, warto zdecydować się na ofertę producentów najbardziej cenionych za jakość wykonania, wykorzystujących do budowy szamb przydomowych komponenty najwyższej klasy.
Za szczelność przydomowej kanalizacji bezodpływowej odpowiada nie tylko sam zbiornik, ale również elementy doprowadzające. Wszystkie części poprowadzonej kanalizacji muszą być dokładnie zaizolowane i zamknięte. To jedyny sposób, aby zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo pod względem higieny oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych zapachów. Izolacja szamba betonowego zależy zawsze od jego indywidualnej konstrukcji. Trzeba pamiętać, że zbiorniki bezodpływowe należy odpowietrzać, np. za pomocą komina wentylacyjnego, zamontowanego w zewnętrznej pokrywie szamba.
Plastikowe czy betonowe – które szambo przydomowe jest lepszym wyborem?
Na rynku dostępnych jest kilka wersji szamb przydomowych. Wśród najczęściej wybieranych opcji znajdują się zbiorniki plastikowe oraz szamba betonowe. Z tych dwóch propozycji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są szamba betonowe od producenta. W przeciwieństwie do swoich plastikowych odpowiedników, ich większa masa zapobiega wypływaniu zbiornika na powierzchnię podczas długich, ulewnych deszczy oraz na skutek działania i naporu naturalnie występujących wód gruntowych. Szamba betonowe są w pełni szczelne, bezpieczne, ekologiczne i ekonomiczne. Ich konstrukcja jest odporna na wieloletnie działanie szkodliwych czynników zewnętrznych – mrozu czy dużego zawilgocenia. Szambo betonowe opiera się ponadto naciskom wód gruntowych, dlatego jest znacznie stabilniejsze niż jego plastikowe odpowiedniki.
Standardowe szamba betonowe od producenta
Dla domów jednorodzinnych najczęściej proponowane są szamba betonowe 10 m³. Szacunkowo przyjmuje się, że dla czteroosobowego gospodarstwa domowego wystarczające będzie szambo o pojemności od 6 do 7 m³. Wzięcie w tej kwestii pod uwagę niewielkiego zapasu pozwoli na wolniejsze zapełnianie się zbiornika, a tym samym na przesunięcie w czasie kolejnych wizyt osób zajmujących się wywozem nieczystości. Z drugiej strony, pojemność szamba betonowego 10 m³ jest optymalna i nie wpływa negatywnie na jego użytkowanie.
Najnowsze komentarze