Jednym z ważniejszych elementów inwestycji budowlanej jest wybranie rodzaju kanalizacji. Wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest podłączenie się do miejskiego systemu oczyszczania, konieczne jest wybranie jednej z dwóch opcji: przydomowej oczyszczalni albo ekologicznego szamba przydomowego.

Dla inwestorów szukających oszczędności szambo przydomowe zawsze będzie najlepszą opcją. Jest przy tym proste w obsłudze i nie wymaga dużej ingerencji w teren posesji. Czy jednak oznacza to, że lepsze jest szambo niż przydomowa oczyszczalnia? Co mówią fachowcy na temat jednego i drugiego rozwiązania?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – charakterystyka

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest zminiaturyzowaną wersją tych działających w miastach do oczyszczania zanieczyszczeń kanalizacyjnych. Jest to więc cały rozbudowany system, którego zadaniem jest neutralizowanie odpadów na miejscu. Możliwość instalacji tego rozwiązania jest obostrzona przepisami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 24 lipca 2006 roku. Wymagania określają wydajność urządzenia, które jednocześnie może być ograniczeniem dla większych obiektów budowlanych. System wymaga również odprowadzenia pozostałości do gruntu. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest sporym wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, wymaga też dużej ingerencji w grunt.

Czym jest szambo przydomowe?

Z kolei przydomowe szambo to jedno z najpopularniejszych i najprostszych rozwiązań, stosowanych wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest doprowadzenie sieci miejskiej lub wiejskiej kanalizacji. Szambo betonowe od producenta jest zbiornikiem – betonowym lub plastikowym – o konkretnej pojemności, które zakopuje się pod ziemią. Domowa instalacja wodno-kanalizacyjna jest z nim bezpośrednio połączona i stanowi zbiornik na odprowadzane zanieczyszczenia. Szambo przydomowe wymaga jedynie pilnowania stopnia jego zapełnienia oraz w razie konieczności zamawiania usługi wozu asenizacyjnego. Średnio wywóz nieczystości wymagany jest co około 3-4 tygodnie, w zależności od wielkości zbiornika oraz indywidualnego wykorzystania wody użytkowej przez domowników.

Szambo przydomowe – dlaczego ma przewagę nad innymi rozwiązaniami?

Największą zaletą instalacji szamba betonowego od producenta jest niski koszt zakupu i montażu. Przygotowanie w pełni gotowego do działania systemu odprowadzania zanieczyszczeń z gospodarstwa domowego to koszt maksymalnie kilku tysięcy złotych, przy założeniu zakupu zbiornika o średniej pojemności. Szamba betonowe z Radomia doskonale nadają się do obsługi niewielkich gospodarstw domowych oraz sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ilość wolnej przestrzeni na posesji jest ograniczona. W przypadku szamba przydomowego obostrzenia związane z jego posadowieniem w ziemi są znacznie mniej restrykcyjne niż w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków.

Szamba betonowe od producenta

Najlepiej jest zamawiać szamba betonowe od producenta. W cenie zakupu najczęściej proponowany jest też montaż na miejscu. Takie rozwiązania są również w pełni ekologiczne i bezpieczne dla użytkowników oraz środowiska. Nawet betonowe, lite szambo przydomowe charakteryzuje się odpowiednią szczelnością i odpornością na wszelkie negatywne czynniki zewnętrzne. Jego użytkownicy nie muszą martwić się np. procesami czy ruchami zachodzącymi w glebie, ponieważ nie mają one żadnego wpływu na stan czy szczelność zakopanego pod ziemią zbiornika. W przeciwieństwie do plastikowych odpowiedników, szamba betonowe producenci przygotowują z najlepszej klasy surowców. Ich waga z kolei pozwala na stabilne osadzenie ich w gruncie, nawet mimo działania wód gruntowych.