Nowoczesne i ekologiczne ziemianki betonowe wybierane są coraz powszechniej do domów nieposiadających własnego podpiwniczenia lub jako dodatkowa spiżarnia, przeznaczona do przechowywania zebranych w sezonie warzyw i owoców na czas jesieni i zimy.

To funkcjonalne pomieszczenie świetnie spełnia swoją funkcję pod warunkiem, że jest wykonane z najlepszej klasy materiałów, w tym wysokogatunkowego, zbrojonego betonu. Piwnica betonowa gotowa powinna być też zainstalowana na odpowiedniej głębokości – ok. 1,5 do 2 m, czyli poniżej tzw. linii przemarzania gruntu. Aby mieć pewność, że montaż piwniczki betonowej został wykonany prawidłowo, warto zakupić ją bezpośrednio u sprawdzonego, renomowanego producenta, oferującego zwykle w cenie usługę jej wkopania.

Prawidłowy montaż piwniczki betonowej

Gotowa ziemianka betonowa będzie świetnie sprawdzać się w roli spiżarni przeznaczonej m.in. na przetwory czy surowe warzywa i owoce zebrane z pola lub działki. Aby tak było, trzeba wiedzieć, jak głęboko wkopać ziemiankę oraz w jakiej części posesji najlepiej ją umieścić.

Podstawą do montażu piwniczki betonowej jest wybranie odpowiedniego miejsca na działce. Najlepiej sprawdzi się obszar zacieniony, w którym temperatura jest nieco niższa niż w innych częściach posesji. Trzeba też zadbać o odpowiednią wilgotność gleby – ziemianka betonowa powinna być wkopana w miejscu, do którego nie podchodzą wody gruntowe, które mogłyby naruszyć strukturę betonu i powodować zawilgocenie w jej wnętrzu. Dobrze zaizolowane ściany pozwolą utrzymywać w tym miejscu stałą temperaturę, wahającą się o 5 o 8ºC nawet w czasie upałów.

Piwniczka betonowa powinna być wkopana na głębokość od 1,5 do 2 m, czyli poniżej linii zamarzania gruntu. Przygotowanie wykopu pod nią powinno objąć również zapasowy pas 30 cm, pozwalający na dodatkowe zaizolowanie jej ścian.

Komu zlecić wkopanie ziemianki betonowej?

Podstawą dla zachowania pełnej funkcjonalności i trwałości tego typu obiektu gospodarczego jest prawidłowy, fachowy montaż piwniczki betonowej. Nie warto wykonywać tego samemu, tylko zlecić to zadanie specjalistom, decydując się na zakup piwnicy betonowej gotowej od renomowanego producenta.

Jedynie producent będzie mógł zagwarantować najwyższą jakość ziemianki betonowej i zaproponować jej profesjonalne zainstalowanie na miejscu. W ten sposób inwestorowi odchodzi kolejny, spory kłopot, czyli dodatkowe koszty związane z koniecznością wynajęcia mini koparki oraz stres związany z tym, czy zlecony wykop będzie odpowiedniej wielkości. Fachowcy przywożący gotową ziemiankę betonową od producenta zadbają o prawidłowe osadzenie obiektu w ziemi i jego zabezpieczenie przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Inwestor więc jedynie wybiera interesujący go model i zleca jego transport oraz montaż w wyznaczonym miejscu na posesji.

Czy wkopana w ziemię ziemianka betonowa będzie trwała?

To, ile czasu wytrzyma wkopana ziemianka betonowa, w głównej mierze zależy od materiałów, z jakich została wykonana, jakości konstrukcji, sposobu zabezpieczenia, ale również montażu oraz wybranego punktu w ogrodzie. Jeśli do jej wykonania zostaną wykorzystane najlepszej klasy materiały, np. beton C25 W8, czyli tzw. beton wysokogatunkowy, dodatkowo zbrojony solidnymi prętami stalowymi, to konstrukcja z pewnością przetrwa napór zalegającej na niej ziemi. Z kolei pokrycie powierzchni ziemianki betonowej warstwą asfaltowo-kauczukową będzie ją dodatkowo chronić przed przedostawaniem się do środka wilgoci, czyli jeszcze lepiej zaizoluje ją od czynników niszczących. Prawidłowo osadzona w suchym gruncie będzie przez lata doskonale spełniać swoje zadania.