Posiadanie własnej działki zachęca do zakładania ogródków warzywnych. Uzyskane w ten sposób plony najlepiej gromadzić na okres zimowy pod ziemią, czyli w popularnych, szczególnie w wiejskich gospodarstwach domowych, piwnicach ogrodowych.
Jeszcze jakiś czas temu zapomniane, dzisiaj wracają do łask, stając się jednym z chętniej stawianych obiektów. Zanim jednak powstanie projekt czy sama konstrukcja, warto dowiedzieć się nieco o zmienionych w 2020 roku przepisach prawa budowlanego. Można w nich znaleźć odpowiedź na podstawowe pytanie: czy na piwnicę ogrodową trzeba mieć pozwolenie ze starostwa?
Gotowe piwnice ogrodowe a przepisy budowlane
W prawie budowlanym nie pojawia się definicja piwnicy ogrodowej, jednak można znaleźć w nim hasło dla obiektu bardzo zbliżonego do niej pod względem wyglądu i pełnionej funkcji – ziemianki ogrodowej. Ostatecznie więc sposób, w jaki przepisy będą traktować stawiany obiekt, zależy od interpretacji.
Jeśli uznać, że gotowa piwnica ogrodowa to nic ponad zasypany ziemią budynek gospodarczy, to taka budowla nie wymaga pozwolenia na budowę. W przypadku piwnic ogrodowych o powierzchni nieprzekraczającej 35 m² wystarczy zgłoszenie. Niektórzy taki rodzaj obiektu zaliczają bardziej do małej architektury ogrodowej. Jako taka, piwnica betonowa do ogrodu nie wymaga dopełniania żadnych formalności. Najbezpieczniej jednak przygotować się do zgłoszenia budowy, ponieważ pozwoli to uniknąć problemów natury formalnej.
Jak wyglądają nowoczesne piwnice ogrodowe?
Proponowane obecnie piwnice ogrodowe od producentów cechuje doskonała jakość wykonania i użycie najlepszych materiałów. Zwykle do wyboru są modele z płaskim lub zaokrąglonym dachem, a ich wysokość zawsze podlega indywidualnym ustaleniom. Piwnice ogrodowe produkowane są z betonu klasy B25 W8. To rodzaj betonu konstrukcyjnego o podwyższonej wytrzymałości materiałowej. Wielkość piwnicy również może być dopasowana do konkretnych potrzeb, warto jednak pamiętać o przepisach prawa budowlanego dotyczących kwestii, czy na postawienie piwnicy ogrodowej trzeba mieć pozwolenie i jej maksymalnych rozmiarach.
Nowoczesna piwnica ogrodowa może pełnić funkcję spiżarni oraz lodówki. Zarówno kiedyś, jak i dzisiaj, używana jest głównie do przechowywania plonów – warzyw oraz owoców po ich zbiorach. Ze względu na obsypanie gotowej piwnicy ogrodowej ziemią, wewnątrz panuje chłód i ciemność, które pozwalają lepiej i dłużej przechować żywność, w tym przetwory czy inne zapasy spożywcze. Środek piwniczki pozwala na dowolne zagospodarowanie jej przestrzeni.
Dlaczego warto mieć na działce piwnicę ogrodową?
Amatorzy samodzielnie uprawianych warzyw chętnie wybierają zewnętrzne piwnice betonowe na miejsce ich przechowywania. Trudno się dziwić, biorąc pod uwagę ich niezwykłą funkcjonalność i możliwość zagospodarowania przestrzeni wewnątrz w dowolny sposób. Są niekłopotliwe w budowie, a ich postawienie nie wymaga wielu skomplikowanych formalności. Ponadto znakomicie sprawdzają się w swojej głównej roli – panujące w środku warunki pozwalają produktom spożywczym, przede wszystkim zaś warzywom i owocom, zachować świeżość nawet przez całą zimę.
Estetyczne, nowoczesne piwnice ogrodowe będą także świetnie prezentować się jako część ogrodowej infrastruktury. Kształt piwnicy pozwala na jej wkomponowanie w krajobraz i obsadzenie ozdobnymi roślinami lub obsianie trawą. Pełne uroku i sielskiego klimatu piwnice ogrodowe łączą w sobie funkcjonalność i elegancję, doskonale dostosowują się do rustykalnego stylu wiejskich ogrodów, stając się praktycznym i jednocześnie ozdobnym elementem infrastruktury, który nie wymaga pozwolenia na budowę.
Najnowsze komentarze